Кошик

5 фактів, які потрібно знати про користь кави

Кава - це складна комбінація активних речовин, головними з яких вважаються кофеїн, відомий своєю здатністю активізувати нервову систему, магній та вітамін В2, без яких неможливі нормальна робота та зростання клітин. Також до складу зерен входять хлорогенові кислоти та поліфеноли – природні антиоксиданти. Інші складові зараз є предметом інтенсивних наукових досліджень.
 


Історія походження кави як напою відбито у легенді. Назву рослині дала ефіопська місцевість Каффа, де, за стародавніми розповідями, людина вперше дізналася про енергетичні властивості кавового насіння. Перекази розповідають про пастуха Калді, який жив у 9 столітті і звернув увагу на те, що його кози, вживши в їжу невідомі червоні ягоди, ставали набагато активнішими. Він також їх скуштував, після чого показав ченцю з найближчого монастиря. Монах засудив застосування кавових ягід як бадьорий засіб і кинув їх у вогонь. Пізніше обгорілі зерна дістали з погаслого вогнища, перемололи та розчинили у гарячій воді. Саме в цей момент і був створений цей улюблений багатьма напій.

 


У 19 столітті багато знаменитостей, таких як Егон Шіле, Джеймс Джойс і Зігмунд Фрейд, дуже любили творити, надихнувшись відвідуванням віденських кав'ярень. А композитор Бах навіть створив "Кавову кантату", в якій порівняв ароматний напій із тисячею поцілунків та мускатним вином.

В даний час кава вважається одним з найулюбленіших напоїв величезної кількості людей по всьому світу. Його шанувальники, зустрічаючи черговий ранок із чашкою в руках, навряд чи коли-небудь розмірковували про те, як він впливає на їхнє здоров'я. Адже кава вже довгий час вивчається і є об'єктом дискусій. Так, 1991-го року ВООЗ визнала його потенційним канцерогеном, але 2016-го було доведено, що це не так. Вчені з'ясували, що не збільшує ймовірність появи злоякісних новоутворень. Насправді їх розвиток були наслідком куріння, яке нерідко прямує пліч-о-пліч з обожнюванням кави.

 


На сьогоднішній день встановлено, що кава сама по собі не тільки не шкодить здоров'ю, а й приносить їй неабияку користь. Ось найбільш значні докази цієї тези.

1. Зменшує ймовірність діабету.

Вчені у всьому світі неодноразово доводили, що у помірних дозах (3-5 чашок на добу) кава перешкоджає розвитку діабету 2 типу. Цей ефект пояснюється наявністю в напої магнію та поліфенолів, які допомагають тілу краще метаболізувати глюкозу.

2. Не дає розвинутися судинним та серцевим хворобам.

Підсумки дослідження за участю приблизно 80 000 жінок показали, що щоденне випивання 2-4 порцій кави значно зменшує ймовірність інсульту та ішемії серця. Такого впливу на здоров'я не надають ні які містять кофеїн енергетики, ні чай. Дослідники вважають, що такий ефект забезпечується не кофеїном, а іншими складовими напою.

3. Бореться із депресивним станом.

Поліфеноли, що присутні в напої, є дієвими антиоксидантами. Деякі люди внаслідок їх вживання відзначають антидепресивний ефект. Кофеїн здатний змінювати психічний стан людини, покращуючи концентрацію уваги, знижуючи тривогу та підвищуючи настрій. Буває, що різка відмова від кави стає причиною головного болю, нервозності та необґрунтованого занепокоєння, причому симптоми можуть не проходити кілька днів.

4. Покращує роботу нервової системи.

Вчені також встановили, що 2-4 чашки кави на добу є ефективним профілактичним засобом від хвороб Альцгеймера та Паркінсона (ризик знижується на 50% та 60% відповідно).

5. Зменшує ризик жовчнокам'яної хвороби.

Кофеїн, разом з іншими інгредієнтами кави, активізує роботу жовчного міхура і звертають назад розвиток сладж-синдрому - розлади, що провокує застій жовчі з подальшим утворенням жовчного каміння.

Кому слід відмовитись від кави?

Отже, кава приносить користь багатьом функціям організму. Проте вживання цього напою на тлі куріння, гіподинамії та зловживання фастфудом нівелює всі його позитивні ефекти. І, природно, тут важливо дотримуватися помірності - небажано випивати в день більше пити чашок. Також знизити його кількість у раціоні доречно людям із підвищеною сенситивністю до його впливу: деякі відзначають, що він збільшує ЧСС, спричиняє проблеми зі сном та провокує тривожність. У групі ризику перебувають і пацієнти з гіпертонією. Вагітним жінкам потрібно або зменшити його споживання максимум до двох чашок на добу, або перейти на декофеїнезовану версію.
 


Велике значення має і те, як ви п'єте кави. Сироп, вершки і цукор можуть зробити зі звичайного американо-калорійну бомбу, абсолютно марну і навіть шкідливу для здоров'я.

icon_viber icon_teleg icon_callback